הכנה לכיתה א – מדוע?

המטרות העיקריות של הכנה לכיתה א' הן להשריש בילד ביטחון עצמי וחשיבה עצמית, לאפשר לילד להתמודד עם פחדים שונים הנובעים מהעתיד הלא מוכר (כניסתו לכיתה א', רכישת חברים חדשים ועוד) ולמד את הילד שהלימודים מהווים חוויה מהנה, דבר שימנע ממנו להתייחס אל לימודיו כחובה אימתנית המוטלת על כתפיו. חשוב להבין שהדבר החשוב ביותר במסגרת הכנה לכיתה א' הוא קודם כל האמון של ההורה בילד והיכולת ליהנות מהתהליך הלמידתי ורק לאחר מכן פעולות הקרוא וכתוב ותהליך הכרת השפה האנגלית, חשבון, סיפורי התנך לילדים ועוד.

 

תכנון הכנה לכיתה א צריכה להישען גם על דרישותיו של משרד החינוך מילדים שעולים לכיתה הראשונה בבתי הספר בארץ. אנשי משרד החינוך אינם מצפים שהילד יתחיל להקריא סיפור בכיתה או לכתוב מה הוא חושב על היום הראשון בבית הספר, דברים אלו המורים ילמדו את הילדים, מה שכן, רוב המורים מצפים שהילד יכיר חלק מהאותיות וכל מיני דברים הקשורים אל  קרוא וכתוב, כמו למשל שמות של חלק מהאותיות, הצליל שלהן, שהילד ידע כיצד להבחין בין צלילים דומים ומילים שנשמעות דומות ושהילד ידע מה מתחרז עם מה. נכון להיום יש אתרי אינטרנט שמציעים כל מיני תוכנית לימודיות להכנת הילד לכיתה הראשונה של בית הספר, כמו למשל אתר האינטרנט של המרכז לטכנולוגיה חינוכית שלקח על עצמו את המטרה לעזור ולחנך את הדור הצעיר על ידי פיתוח היכולות שלהם באמצעות משחקים שונים ופעילויות יצירתיות.

 

חשבון תנך אותיות ועוד

באתרי הכנה לכיתה א ניתן למצוא כל מיני קטגוריות כמו למשל קטגוריה שעיקרה היא לימוד האותיות , לימוד השפה האנגלית הכוללת כל מיני שירים, קטעי וידיאו ומשחקים בשפה זו כאשר המטרה היא בניית אוצר מילים בסיסי לילד. משחקי חשבון שמלמדים את הילדים להכיר את המספר מאחד ועד עשר ופעולות מתמטיות, כמו למשל חיבור וחיסור שלהם. קטעי וידיאו וסרטי אנימציה מעניינים בהם מוגשים סיפורי התנך לילדים. כל הקשור אל מוזיקה, דבר הכולל כלי נגינה, הכרת מקצבים שונים ועוד.

 

לסיכום, נכון להיום יש אפשרות להכין את הילד לכיתה הראשונה של בית הספר בקלות ובהנאה וזאת באמצעות העזרה האינטרנטית העומדת בפני כל הורה. כעת, כל שנותר הוא להסביר לילד על המסגרת הבית ספרית, כיתה א', לחזק את בטחונו העצמי ולהתחיל לצפות איתו בסרטי אנימציה מהנים של סיפורי התנ"ך, לשחק איתו במשחקי אותיות, ליהנות ביחד מאתגר החיסור והחיבור של המספרים, מה שנקרא לנצל את זמן האיכות שלכם עם הילדים בחוכמה ובהנאה. שיהיה בכיף!

עיצוב: theblackrock.net | תרגום והסבה לעברית - מאסטרגייט | Theme by Brampton Web Design