מימוש זכויות ביטוח לאומי – שיפור ניכר אך עוד יש הרבה מה לשפר

המוסד לביטוח לאומי הוא אחד המוסדות הממשלתיים החשובים ביותר בהקשר לזכויות החברתיות בישראל. תפקידו המוסד להעניק זכויות כלכליות שונות לאוכלוסיות נזקקות וחלשות, כאשר אלו כוללות בתוכן אנשים שחלו או נפצעו בנסיבות רבות ומגוונות. כאשר מדובר על מימוש זכויות של חולים ונפגעים בישראל, הביטוח הלאומי מהווה ללא ספק את אחד המרכיבים המרכזיים במימוש זכויות אלו – בדמות קצבאות, מענקים, שיטות סיוע שונות וכיוצא באלו.

לאורך השנים, ביטוח לאומי קנה לו מוניטין מפוקפק מאוד בהקשר של מתן מלוא הזכויות לאזרחי ישראל. בשנים האחרונות מבוצעים תהליכים שונים שמביאים שיפור במצב ובתפקודו של בטוח לאומי מול קהל היעד שלו. אך עוד יש הרבה מה לעשות ולשפר ולמרבה הצער, פעמים רבות קשה מאוד להתנהל מול המוסד וקשה לממש ולקבל את מלוא הזכויות. מסיבה זו, לצד הבירוקרטיה הרבה, המורכבות של התהליך וכדומה, עדיין יש מקום במשק הישראלי לסיוע מקצועי וייעודי במימוש זכויות רפואיות וכלכליות מול הביטוח הלאומי.

שיפורים שבוצעו

כאמור, בשנים האחרונות ביטוח לאומי מקיים תהליכי התייעלות ושינוי שונים שבאופן כללי הינם מבורכים ואכן מביאים לשיפור מסוים בשירות לאזרח. שיפורים ושינויים שבוצעו כוללים למשל עבודה עם גורם חיצוני מקציע המספק לאנשים הכנה בחינם לקראת ועדה רפואית של הביטוח הלאומי, מתן מענה מהיר לפניות אזרחים, להגשת תביעות והגשת מסמכים, שינויים תפעוליים ובמדיניות לגבי מצבים רפואיים מסוימים המקנים זכאות לזכויות, שיפור השקיפות וכן הלאה.

מבחינת סכומים, הביטוח הלאומי אכן מחלק קצבאות וכספים בשווי כספי אדיר של עשרות מיליארדים. אך במקרים רבים מדי נוצרת התחושה כי אזרחים שללא ספק מגיעות להם זכויות רפואיות-כלכליות מטעם בטוח לאומי לא מקבלים אותן עקב רצון של המוסד "לשמור על הכסף". מקרים אלו כוללים ועדות רפואיות רבות, תהליכים מתישים ולעיתים משפילים ומגוון של היבטים שליליים המעיבים מאוד על השיפור שהמוסד כן עשה בשנים האחרונות.

זכויות רבות ותהליך מימוש מורכב

הזכויות הרפואיות הנמצאות באחריות בטוח לאומי מגוונות ורבות מאוד. אלו כוללות למשל קצבת נכות זמנית או קבועה, קבלת מענק כספי, קצבת שירותים מיוחדים, תשלום הוצאות רכב, קצבת נכות מעבודה, קבלת תו חנייה לנכה, הכרה במצב רפואי כמחלת מקצוע, קצבת סיעוד וקצבת ניידות. אך תהליך מימוש הזכויות הינו מורכב, ארוך מתיש ולעיתים מייאש. הרלבנטיות של שירותי ליווי וייעוץ מקצועיים בהקשר מימוש זכויות מול ביטוח לאומי  עודנה גבוהה ובמקרים רבים זו באמת האפשרות היחידה המאפשרת לאזרחים לקבל את מלוא הזכויות שלהם – זה לא אידיאלי או אוטופי מבחינת המדינה ואזרחיה, אך זהו פשוט המצב בפועל כיום!

עיצוב: theblackrock.net | תרגום והסבה לעברית - מאסטרגייט | Theme by Brampton Web Design