מיתוג עסקי וחשיבותו להצלחת העסק

בעבר בכל אזור מגורים היה בעל מקצוע או מספר בעלי מקצוע בודדים אשר עסקו באותו תחום. כל אנשי השכונה היו מגיעים אליהם לקבלת שירות. בכל תחום מקצועי היו מספר בעלי מקצוע מועטים כך שכולם יכלו להתפרנס. היום, כמובן, הדברים שונים לחלוטין. מצד אחד, השוק גדל והתרחב כך שבמוצרים רבים כל העולם הוא שוק אחד גדול. במוצרים ושירותים מקומיים ישנם לא מעט עסקים שנותנים שירות ברמה הארצית. גם התחרות גדלה באופן משמעותי. כיצד יכול עסק להשיג בולטות על פני עסקים דומים? כיצד הוא משיג נבדלות מהם ומציג את הערך המוסף שבפניה אליו? לכל הפעולות הנעשות לשם כך קוראים מיתוג עסקי.                                                                          

מהו מיתוג עסקי?

אם ניקח חברות מוכרות שהפכו למעשה למותגים ברמה העולמית ואפילו הארצית, נוכל מיד למצוא תכונות המייחדות אותם מהמתחרים. למשל חברת קוקה קולה. אמנם יש לה לא מעט מתחרים אשר מציעים מוצר דומה, יש לה את הייחוד שלה. היא מתקשרת לנו עם צעירים, אנרגיה, שמחה וצבעניות, תכונות אשר אינן מיוחסות בהכרח למתחרים. הכל הוא תוצאה של מיתוג חברה והטפטוף החוזר ונשנה שלקוקה קולה ישנן התכונות הללו. חברת קוקה קולה ביצעה מיתוג עסקי ברמה עולמית ובכל דרך אפשרית כי יכלה להרשות לעצמה. עבור עסקים קטנים יותר, מהן הפעולות הבסיסיות שצריכות להעשות?

לוגו- הפנים של העסק או המוצר

הפעולה הראשונה שצריך לעשות עסק אשר רוצה לבצע מיתוג חברה הוא לעצב בעזרת בעלי מקצוע מתאימים שעוסקים בפרסום ובגרפיקה לוגו שיהווה את פניה של החברה. כך מספר העסק ללקוח הפוטנציאלי בתמציתיות רבה מיהו, למי הוא מכוון, מהן תכונותיו המרכזיות. ככל שהוא יהיה פשוט יותר ותמציתי יותר כך ישנו סיכוי שאנשים יזכרו אותו טוב יותר. אם מדובר למשל על חברה המייצרת בגדי תינוקות, לוגו בו שם העסק צבוע בצבעים בהירים וכתוב באותיות שמנמנות יוכל להעביר את המסר. אם הפונט הוא אותיות קופצניות בצבעים חזקים נראה כי מדובר על עסק המכוון לקהל צעיר ושמוצריו משדרים שמחה, נועזות ואנרגיות. זהו כאמור מהווה מידע ראשוני ביותר על העסק. בצמוד אליו ניתן להמציא סלוגן אשר מהווה אף הוא מידע תמציתי מאוד אך ניתן להבין באמצעותו עוד יותר מהו הלך הרוח.

שיווק לקהל היעד בפלטפורמות שונות

מעבר לפעולות בסיסיות אלה, יש כמובן להריץ קמפיין בו יקודם העסק או המוצר באופן אינטנסיבי. הרשת פותחת היום אפשרויות רבות גם באמצעות בניית אתר תדמית, קידום אתר או קידום ממומן של גוגל.

עיצוב: theblackrock.net | תרגום והסבה לעברית - מאסטרגייט | Theme by Brampton Web Design