מצברים לרכב

 

האנרגיה המפעילה את המכונית מגיעה ממצבר הממוקם במכונית. ברכבים פרטיים הוא, לרוב, מתחת למכסה  המנוע. המצבר הוא למעשה מתקן המייצר זרם חשמלי ומורכב מתא חשמלי אחד או יותר. התא החשמלי הנפוץ ביותר הוא תא אלקטרוכימי. כאשר מתחיל תהליך חשמלי בתוך המצבר אזי נוצר ניצוץ שמדליק את הדלק בתא הבעירה והמנוע מתחיל לעבוד. המצבר מעניק אנרגיה למערכות רבות אחרות במכונית ובכלל זה: מערכות השמע, מיזוג האוויר, התאורה ועוד אחרות. המצבר נטען על ידי המנוע ומתמלא בשעת הנסיעה. יחד עם זאת יש לו אורך חיים מוגבל שנמדד במספר שנים.

קיבולת החשמל של מצבר לרכב נמדדת ביחידות אמפר לשעה וככל שנפח המנוע גדול יותר כן, נדרש מצבר גדול יותר. יצרני הרכב קובעים מפרט לכל דגם מכונית שהם מייצרים ובתוכו כלולים גם נתוני המצבר הנדרשים. בעת החלפת מצבר יש צורך לבדוק נתונים אלו ועל פיהם לקבוע את סוג המצבר הנדרש. בין הנתונים החשובים ביותר הנדרשים כלולים כושר ההתנעה של המצבר, יכולת הקיבול שלו ומיקום הקטבים. יצרני מצברים ישראליים מייצרים את המצברים על פי התקנים של כל יצרני הרכבים וכך הם מספקים מצברים בגדלים שונים המותאמים לצרכי השוק.

רכישה, שירות ובדיקה

כאשר מצבר לרכב מפסיק לפעול אזי יש צורך להחליפו. היצרנים  נותנים אחריות למצברים, וכאשר היא נגמרת, אזי כל לקוח רוכש מצבר לרכב במלוא מחירו. לרוע המזל ובמקרים רבים, המצבר מסיים את חייו דווקא בשעה שאינה נוחה לבעל הרכב. הדבר יכול להיות בחניה בעבודה, לאחר סידורים, כאשר מגיעים לרכב עם עגלת הקניות מהסופר ומגלים שהמצבר "מת" ובעוד מקרים. לרוב, אפשר להניע את המכונית בעזרת כבלים שמחברים אותם לרכבים אחרים. אולם לאחר כיבוי המנוע שוב תיווצר הבעיה מחדש.

פתרון טוב הוא להגיע ישירות למוסך של חשמלאי הרכב ושם להחליף למצבר חדש. במקרים אחרים, ניתן להגיע לחניית הבית ושם להזמין נותני שירות אשר מספקים מצברים עד הבית ומניעים את הרכב. המושג מצברים עד הבית הוא להמחשה בלבד מאחר ונותני שירות אלו יגיעו לכל מקום שיידרשו אליו ויעניקו שירות אישי ללקוחות תקועים. רכישת מצבר של יצרן בעל מוניטין תקטין מאוד את התקלות בהם. עלולות להיות תקלות שנות שנובעות מייצור שאינו תקין ומעוד סיבות. יש צורך לשמור על המצבר ולבדוק אותו מדי פעם. בעת טיפולים תקופתיים במוסך נבדקים המצברים, אבל כל בעל רכב יכול לפתוח את מכסי התאים ולראות אם מפלס הנוזל שבו קיים בכמות הנכונה.

 

עיצוב: theblackrock.net | תרגום והסבה לעברית - מאסטרגייט | Theme by Brampton Web Design