משכנתאות – טיפים להתנהלות נכונה בלקיחת משכנתא

בחודש יולי 2017 הוענקו בישראל משכנתאות בהיקף כולל של כמעט 5 מיליארד ש"ח, נתון זה מראה כי למרות המחירים הגבוהים וחוסר ודאות מסוים הקיים בשוק הנדל"ן הישראלי – הישראלים רוכשים דירות ולא מוותרים על החלום הנכסף של רכישת דירה. כל רכישת נכס נדל"ן היא עסקה בסכומים גבוהים מאוד, כך שברוב המקרים ועבור רובנו מתחייב לקחת משכנתא ממלווה כלשהו. אך למרות הסכומים האדירים והמורכבות הרבה שלתחום המשכנתאות, לווים רבים עושים טעויות שבהחלט עולות להם סכומים לא מבוטלים בטווח המיידי ו/או הארוך.

מעבר לשימוש בכלי יעיל וחשוב כמו מחשבון משכנתא לקבלת נתונים מספריים לגבי ההלוואה שלכם, ישנם עוד כמה טיפים חשובים שניתן וכדאי ליישם על מנת להיכנס אל שוק המשכנתאות בצורה מושכלת ומתאימה יותר למצבכם הספציפי. חלק מהטיפים הללו רלבנטיים לתהליך בחירת ורכישת הדירה עצמה וחלק רלבנטיים להלוואת משכנתא שאפשר לקחת.

בדיקת הדירה לפני ההחלטה

עוד לפני שקיבלתם משכנתא מהבנק והתחלתם לבדוק הכל בעזרת מחשבון משכנתא מקצועי, חשוב ביותר לבדוק את הדירה לפני קבלת ההחלטה. בדיקת הדירה כוללת ביקור בנכס גם באמצע השבוע וגם בסופ"ש לאיתור מפגעי רעש אפשריים, ביצוע בדק בית מקצועי לאיור ליקויי בנייה ושאר בדיקות רלבנטיות – בדק בית כזה אמנם עולה כסף אך יכול לחסוך לכם המון בהמשך!

הבינו לאיזה סכומים אתם מוכנים להתחייב

לפני בחירת דירת חלומותיכם, חשוב מאוד לברר בעצמכם ומול הגורמים הפיננסיים את מצבכם הכלכלי, בעיקר לאיזה סכום אתם יכולים להתחייב ומהי יכולת ההחזר החודשית שלכם. משכנתאות כוללות סכומי גבוהים מאוד, אך השאיפה היא שהמשפחה תוכל לעמוד בהחזר וגם להמשיך בשגרת חיים איכותית וללא לחצים פיננסיים קשים. אין טעם לבחור דירה  מפוארת במיקום מבוקש רק כדי לקחת משכנתא שלא תוכלו לעמוד בה או שתפגע באיכות חייכם לאורך שנים. מחשבון משכנתא הוא כלי יעיל ושימושי מאוד לבירור נושאים אלו וקבלת תשובה מספרית לגבי גובה החזרים או מחשבון משכנתא לעלות כוללת למשל.

עדיף למכור ואז לקנות

נכון שאפשר לרכוש דירה חדשה לפני מכירתה של הישנה, בעזרת הלוואות גישור למשל, אך באופן כללי רצוי יותר למכור את הנכס הישן ורק אז לקחת משכנתא עבור הנכס החדש ולרכוש אותו – כך תפחיתו את הסיכון להישאר קרחים מכאן ומכאן עם התחייבות משכנתאות ללא יכולת לשלם חזרה את ההלוואה.

בירור מעמיק של שווי הדירה

מאוד לא מומלץ להיכנס אל שוק משכנתאות בלי לברר היטב ובצורה מעמיקה קודם את שווי הדירה האמיתי. מחשבון משכנתא לא יגלה זאת אלא בעיקר נתונים של רשות המיסים ואתרים אחרים, בדקו האם המחיר המבוקש באמת תואם את השוק – משכנתא היא התחייבות אדירה וכל חיסכון הוא חיובי במקרה זה.

היבטים רבים בדרך למשכנתא מושלמת

ישנם עוד היבטים רבים בדרך אל משכנתא אידיאלית עבורכם. היעזרו במחשבון משכנתא ובעיקר רצוי להיעזר בגורם מומחה בשוק המורכב של משכנתאות בישראל. לפני לקיחת משכנתא בצעו את כל הבדיקות על הנכס ועל המצב הפיננסי, התחייבו להחזרי משכנתאות רק אחרי קבלת כל המידע ובחירת הנכס המתאים.

*אין לראות במאמר זה המלצה או מידע מקצועי

עיצוב: theblackrock.net | תרגום והסבה לעברית - מאסטרגייט | Theme by Brampton Web Design