קריאה משותפת בתנ"ך בחיים המודרניים

יהודים חילונים רבים מסיימים את הבגרויות ועוזבים את בית הספר כשבליבם רתיעה מלימודי התנ"ך. הם מניחים את הספר מידם ולא שבים לעיין בו בהמשך חייהם. רק בהזדמנויות יוצאות דופן ובטקסים חגיגיים במיוחד הם אוחזים בתנ"ך וקוראים בו. מובן, במרבית הבתים היהודיים מקפידים לקיים טקסים ברמה כזו או אחרת, כוס היין ממתינה להצטרפותו של אליהו הנביא על שולחן ליל הסדר וכן הלאה. ובכל זאת, לסיפורי התנ"ך ולפסוקיו אין חלק ונחלה בחיי היומיום של בתים רבים במדינת ישראל.

זוהי החמצה, מכיוון שהתנ"ך אינו צריך להוות בסיס תרבותי רק עבור משפחות הדתיות ואנשים בעלי אמונה. מדובר, בין השאר, ביצירה ספרותית גדולה שתענוג לקרוא את דפיה. בנוסף, הכרת סיפורי התנ"ך מחברים אותנו למסורות אבותינו ומעוררים עניין ושאלות גם כיום. התענוג מקריאת התנ"ך גובר שבעתיים עבורנו, הישראלים, אשר זוכים לקרוא אותו בשפת המקור העתיקה והיפיפייה. לכל אלה נוספת הידיעה שברחבי העולם כולו יושבים אנשים – ממש כמונו – שקוראים את אותם פרקים ועוסקים באותם שאלות.

קריאה משותפת בעולם של ימינו

בעידן הרשתות החברתיות אנשים מסוגלים להיפגש באופן וירטואלי ולדון בנושאים שמרתקים אותם, ועל ידי כך ליצור 'חברותא' מסוג חדש. כשעשרות אנשים מתווכחים בפייסבוק על מעשיו של שמואל הנביא נוסף לרשתות החברתיות ערך מיוחד של קשר בין קוראי תנ"ך מרחבי העולם. זוהי דרך חדשה ומיוחדת לבסס את הקשר שלנו עם אנשים שדומים לנו ברחבי העולם כולו. אחד הדברים שמאפיינים את הדור שלנו, דור של מרוץ בלתי פוסק ושעות עבודה ממושכות, הוא העדר האתגר השכלי והרוחני מחיי היומיום. במקום לחפש את המשמעות ואת העניין הרוחני בתורות זרות ורחוקות, אפשר לגלות עורק של עושר רוחני ודיונים מעוררי השראה ממש אצלנו בבית.

כאשר תחזרו לקרוא בפרקי התנ"ך כאנשים בוגרים ומנוסים תופתעו לגלות עד כמה הסיפורים מרתקים, עשירים ומעוררי מחשבה. אליהו הנביא לא היה זקן חביב בעל זקן לבן, אלא נביא קנאי וקשה. סיפורו של שמואל הנביא והצורך של בני ישראל בהנהגת מלך ולא רק בהנהגה רוחנית מהדהדים ישירות לסיפורים שמעסיקים אותנו כאן ועכשיו. וכמובן, עבורנו הישראלים סיפורי התנ"ך מלאים במקומות ובנופים מוכרים. הוויתור על יצירה מרכזית כל כך בעלת היבטים אוניברסאליים ומשמעויות עמוקות עבור חיינו כיום היא בגדר ליקוי מאורות. כאשר תקראו שוב בסיפורי התנ"ך תוכלו לגלות מחדש את העושר הגלום בפרקים העתיקים, וליהנות יותר מיצירות התרבות הרבות שמתייחסות אליהם בדרכים שונות.

עיצוב: theblackrock.net | תרגום והסבה לעברית - מאסטרגייט | Theme by Brampton Web Design