תכנון פיננסי להצלחה עסקית

יזמים רבים נכשלים כאשר הדברים מגיעים לתכנון הפיננסי. בשונה מעולם היזמות, עולם התכנון הפיננסי מתמקד בפרטים הקטנים ובמציאות הקשה ואינו מאפשר לעוסקים בו להפליג על כנפי הדמיון והחזון. יזמים מסוימים תופסים את הדקדקנות הפיננסית כעול כאשר הם מנסים לממש את מטרותיהם – ואכן, כדי להקים עסק משגשג נדרש חזון ויכולת ממשית לברוא יש מאין. ובכל זאת, במקביל לגיוס ההון הנדרש חשוב מאד – ממש מן הרגע הראשון ואפילו לפניו – להבטיח שהנושא הפיננסי מנוהל בקפידה ובכובד ראש.

השלב הראשון הוא, כאמור, תכנון פיננסי לפני פתיחת עסק. התכנון הפיננסי צריך לרדת לפרטים הקטנים ביותר ולהתייחס גם לתסריטים קשים יותר שבהם ההכנסות אינן ממריאות בקלות ובמהירות. כאשר נערכים לתרחישים הקשים ביותר ניתן לפעול בצורה אחראיות ומסודרת ולדעת האם יש לעסק כדאיות כלכלית של ממש, מתי הוא יעבור לרווחיות וכמובן – לגבש תכנית לימים שבהם ההכנסות עדיין לא זורמות. אף אחד לא רוצה להגיע למצב שבו העסק שלו קורס רק בגלל חוסר תכנון והערכות למצב הצפוי של קשיי הקמה.

לא מוותרים על תכנון פיננסי

תחום נוסף שכדאי לתת עליו את הדעת הוא בניית תזרים מזומנים מפעילות שוטפת ממש מן הרגע הראשון. בעלי עסקים רבים מניחים את ניהול הכספים בידיהם האמונות של מנהלי החשבונות ורואי החשבון. אבל תפקידם של הגורמים הללו אינו בהכרח להתריע על הבור הצפוי בעשירי לחודש כאשר יגיע הרגע להקצות את המשכורות. כלי של תזרים מזומנים אינו חלק מארגז הכלים הסטנדרטי של מנהל החשבונות, אבל בעל עסק חכם ידאג למצוא במהירות את הפתרון הנכון ולהיות בשליטה מלאה על תזרים המזומנים של העסק בכל רגע נתון.

כולם מכירים את האמירה הידועה לפיה הניתוח הצליח והחולה מת. האמירה הזו רלוונטית לעסקים רבים: בעל עסק יכול להקים עסק ראוי, עם יכולות השיווק והמכירה הטובות ביותר ועם המוצר הנפלא ביותר. אבל כאשר הצ'קים מתחילים לחזור מן הבנק או כאשר יש רבעון גרוע – חשוב לדעת שמשבר זמני ונקודתי יכול בקלות להפיל עסק מוצלח. בניית תזרים מזומנים מפעילות שוטפת ושימוש בכלים מעולים לצורך מעקב בזמן אמת אחר תזרים המזומנים זו הדרך הטובה ביותר לוודא שאתם בשליטה מלאה. חשוב לאמץ את הגישה הזו ממש מהתחלה, עוד בשלב של תכנון פיננסי לפני פתיחת עסק כדי להבטיח שמטלות היומיום אינן מסיחות את דעתכם מנושאים פיננסיים שחיוניים להמשך התפקוד של העסק שלכם.

עיצוב: theblackrock.net | תרגום והסבה לעברית - מאסטרגייט | Theme by Brampton Web Design